Search for question
Question

1) (3 Points) Your superintendent tells you to go buy a 20' long stick of #8 rebar. Before you leave

the jobsite, you want to make sure you have enough money. On a large project, the cost of rebar is

$1,300/ton for supply and $800/ton to install. Find the weight of a #8 bar (hint: find a rebar table) and

determine how much money you need to bring to the rebar supplier? What is the concern with

using the prices noted above for a large project?

Fig: 1