Question

A company manufactures Cells. Fixed costs are $750 and the cost of producing each cabinet is$6.5. Selling price per cabinet is $23. Find: a) The fixed cost of cells. b) The variable cost of cells (suppose q is the number of cabinets produced). c) The equation corresponding to the Total cost of cells. d) The Total cost of cells if 200 cabinets are produced. e) The Total Revenue for q cells sold. f) The Total Revenue from selling 40 cells.

Fig: 1

Fig: 2

Fig: 3

Fig: 4

Fig: 5

Fig: 6

Fig: 7