Question

A local pizza shop has a deal that every two pizzas would cost $5 and every additional pizza would cost $3. Johnny paid $14, how many pizzas did he order? A local pizza shop has a deal that every two pizzas would cost $5 and every additional pizza would cost $3. Johnny paid $14, how many pizzas did he order?

Fig: 1

Fig: 2