$4 and the price of a pack of Peach Rings is $2. a) Draw the budget line in the Sour Patch Kids - Peach Rings space. b) Suppose the price of a pack of Sour Patch Kids stayed at $4, while the price of a pack of Peach Rings increased to $3. If the kid kept on eating the same number of packs of Sour Patch Kids and Peach rings as before, what would be his new budget line. Draw the new budget line using different color. c) How much more the kid spends on 50 packs of Sour Patch Kids and 20 packs of Peach Rings with prices in part (b)?
Fig: 1