Question

There are two available options at the pizza place; buy per slice or all-you-can-eat option. Ahmad can either pay $2 per slice of pizza and $2 per soda can or pay $15for the AYCE option that includes free flow drinks. 1. If Ahmed decides on the AYCE option, how many slices of pizza and cans of soda should he get? 2. Which one is the better option for Ahmad? (buy per slice) 3. What should the price for AYCE option be for Ahmad to be indifferent between the 2 options?

Fig: 1

Fig: 2

Fig: 3

Fig: 4