Question

3. Suppose the company can supply all the required soft drink for all its warehouses from a factory in Jacksonville. The transportation cost from Jacksonville to W1 is $7 per unit, from Jacksonville to W2 is $5 per unit and from Jacksonville to W3 is $4 per unit. Should the company supply all, none, or some of its soft drink from Jacksonville rather than supply it from the other factories?

Fig: 1