Question

White Company produces a product. Let q be the number of units sold. The variable cost is $6q and the fixed cost is $ 95 000. Each unit has a

selling price of $13. a) Determine the total revenue equation and the total cost equation. b) Determine the profit equation. c) Determine the number of units that must be sold for the company to earn a profit of $75 000. d) Determine the number of units that must be sold for the company to earn a profit.

Fig: 1

Fig: 2

Fig: 3

Fig: 4

Fig: 5