you are buying hamburger meat and chicken for a party the hamburgers c
Question
You are buying hamburger meat and chicken for a party. The hamburgers cost $2.75 per pound, and
the chicken is $3.50 per pound. You spent $75 at the store.
Write a linear equation to represent this situation.
x=
y=
Using your equation, determine how many pounds of chicken did you buy if you bought 12
pounds of hamburger meat. Show all work to receive full credit.